Nepúšťajme vodu k vode!

Autor: Tomáš Hudec | 22.3.2015 o 16:50 | (upravené 23.3.2015 o 12:35) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  518x

Voda na Slovensku je tak samozrejmá, ako poloprázdny parlament počas rokovaní. Ideme do kúpeľne či do kuchyne, otočíme kohútikom a tečie. Žiadny problém. Prečo by sme sa tým mali zaoberať, či dokonca oslavovať Svetový deň vody? Keď je niečoho prebytok, tak si to ľudia až tak nevážia. Vody na Slovensku máme chvalabohu dostatok. Máme jej až toľko, že vláda uvažovala o jej predaji do zahraničia. K vode pristupujeme ako k niečomu, čo tu vždy bolo  a vždy aj bude. Vyberáme si kvalitné šaty, autá, niekedy aj potraviny, ale už sa menej zamýšľame nad kvalitou vody, ktorú denne pijeme. Ideme do kaviarne, objednáme si presso  a všetko je v poriadku. Ani vo sne by nám nenapadlo opýtať sa čašníka,  z akej vody varia ich kávu. Voda je na Slovensku skrátka často na okraji záujmu. 

V iných krajinách sa pre zdroje pitnej vody vedú vojny. V správach zo sveta vidíme africké ženy, ktoré nosia litre vody na hlavách aj niekoľko desiatok kilometrov. Povieme si: „Je to predsa ďaleko v Afrike  a nás sa to netýka. Keď v lete pre extrémne suchá horia lesy v Chorvátsku  alebo keď nás v hoteli na Malte upozornia, aby sme nepili vodu z kohútikov, tak si povieme: „Ja mám all inclusive, mňa sa to netýka!“. Radím vám, vodu z kohútikov nepite ani v Miláne  či v iných európskych mestách, ktoré sú omnoho bližšie Slovensku.

U nás nám vodárenské spoločnosti tvrdia, že kvalita vody v kohútikoch je kvalitná. Otázka znie - dokedy? Máme obrovské zdroje podzemnej vody (okolo 85 % zdrojov pitnej vody predstavujú na Slovensku podzemné vody), pritom sú stovky obcí na Slovensku bez vodovodu. Podľa správy Ministerstva životného prostredia podiel obyvateľov napríklad východného Slovenska zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov dosahuje len 76 %. Zásobovanie vodou  zaostáva za celoslovenským priemerom všetkých okresov s výnimkou Košíc. Najnepriaznivejšia situácia je v okresoch Vranov nad Topľou, Sabinov a Košice – okolie, v ktorých je pitnou vodou z verejného vodovodu zásobovaných len o niečo viac ako polovica obyvateľov okresu. Ľudia sú aj na Slovensku odkázaní piť vodu zo studní. Niekde majú šťastie a ich voda je nezávadná, no je mnoho obcí, kde pijú vodu plnú dusičnanov a iných nežiadúcich prvkov. Nekvalitná voda spôsobuje ochorenia. Prečo Slovensko, ktoré doslova pláva na obrovských množstvách podzemnej vody, má aj dnes obce bez prístupu k vode z vodovodu? Prečo sa výstavba kanalizácie na Slovensku tak vlečie? Prečo vláda nepomáha obciam s menším počtom obyvateľov ako je dvetisíc ľudí, ktoré nemôžu žiadať eurofondy na výstavbu kanalizácie  alebo čističiek odpadových vôd?

22. marec je celosvetovým dňom vody. Po prvýkrát bol tento deň vyhlásený v roku 1992 na konferencii OSN v brazílskom Rio de Janeiro, pričom každý rok je jeho oslava  tematicky zameraná na iné problémy. Témou tohtoročného Svetového dňa vody je "Voda a udržateľný rozvoj".  Cieľom je poukázať na vzájomnú súvislosť a prepojenie vody a udržateľného rozvoja. Kde je prístup ku kvalitnej pitnej vode, tam je aj predpoklad rozvoja a vyššej životnej úrovne obyvateľov. Keď je dostatok vody,  máte kvalitné potraviny. Viete tam postaviť fabriky a zamestnať ľudí. Viete postaviť školy, ale aj opatrovateľské domy. Ekonomika štátu, ktorý má dostatok kvalitnej vody, dokáže prosperovať.

Čím skôr si uvedomíme hodnotu našej vody, ale aj našej prírody, tým skôr pochopíme naše bohatstvo a šťastie, ktoré Slovensko má. Vážme si našu vodu, naše potoky a studne. Začnime každý od seba. Nepúšťajme vodu k vode, ale chráňme si naše pitné zdroje. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?