Chceme zvýšiť účasť ľudí vo voľbách? Zaveďme eVoľby!

Autor: Tomáš Hudec | 16.12.2014 o 17:45 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  525x

Už v nasledujúcich parlamentných voľbách by sa mohlo dať voliť aj elektronicky. Ako? Navrhujeme sa už konečne začať seriózne zaoberať projektom tzv. eVolieb. Tento krok by podľa  môjho názoru znamenal vyššiu volebnú účasť pri verejnom hlasovaní. Práve tá sa v posledných voľbách neustále znižuje. Kriticky nízka bola napríklad v posledných voľbách do Európskeho parlamentu.

Hlasovanie prostredníctvom občianskych preukazov s elektronickým čipom a čítačkou napojenou cez počítač a internet už pred niekoľkými rokmi zaviedli v Estónsku. Práve táto krajina je lídrom v elektronizácii verejných služieb v celej Európe a môže nám poslúžiť ako vhodná inšpirácia. Zaviesť podobný systém by nemalo byť problémom ani na Slovensku, ako jednu z možností hlasovania vo voľbách, či v referende. Tento systém hlasovania o veciach verejných by mohol osloviť aj mladú generáciu, ktorá väčšinou voľby ignoruje.

S projektom elektronických volieb koketujú aj ďalšie krajiny EÚ ako napríklad Írsko, Nemecko, Francúzsko, alebo Fínsko. V niektorých z nich diskusia uviazla na obavách z bezpečnosti hlasovania. V Estónsku už parlamentné voľby cez internet prebehli v r. 2007 a tiež v r. 2011 a boli bezproblémové. Počítačové servery strážila polícia a stabilita systému bola niekoľkokrát preverená hackermi. Hlasovanie cez internet v r. 2007 využilo viac ako 5 percent voličov a v r. 2011 to bolo už viac ako 24 percent voličov!

Zavedenie elektronických volieb v Estónsku dokázateľne spôsobilo nárast volebnej účasti. Okrem toho môže mať táto novinka aj ďalšie pozitívne účinky – zníženie nákladov štátu na tlač hlasovacích lístkov a tiež možnosť hlasovať obyvateľom SR zo zahraničia. Strana TIP preto navrhuje začatie prác na takomto projekte aj v Slovenskej republike.

Tomáš Hudec, predseda strany TIP

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?